BANDIRMA TİCARET BORSASI ÜYELERİNE DUYURU (23.08.2017)

BANDIRMA TİCARET BORSASI ÜYELERİNE DUYURU (23.08.2017)

Tarih 31 Ağustos 2017, 09:21 Editör hasan öztürk

01.06.2004 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunun 84.Maddesi gereğince Borsamız Organ Seçimlerinin 2017 yılının Ekim-Kasım aylarında yapılarak bitirilmesi gerekmektedir.

5174 Sayılı Kanun’un 32.maddesi gereğince “İçinde bulunulan yıldan önceki son iki yıldan itibaren adresleri ve durumları tespit edilemeyen ve içinde bulunulan yıldan önceki son iki yılda, borsa maddeleri üzerine alım satımı bulunmayan üyelerin isimleri, borsa meclisi kararıyla meslek grupları ve seçmen listelerinden silinir, aidat tahakkukları durdurulur ve bunlar borsa hizmetlerinden yararlanamazlar. Anılan borsa meclisi kararını takip eden yılbaşından itibaren iki yıl içinde, ilgilinin üyesi bulunduğu borsaya müracaatla adres ve durumunu bildirmemesi halinde, borsa yönetim kurulunun teklifi ve meclis kararıyla borsadan kaydı silinir. Bu süre içinde durumunu bildirenlerin aidat tahakkukları başlatılır. Ancak bunlar aidat borçlarını ödemedikçe seçmen listelerine tekrar kaydedilemezler” şekliyle hükme bağlanmıştır.

5174 Sayılı Kanunun 8.maddesi ile Organ Seçimleri Hakkındaki Yönetmeliğin hükümleri uyarınca; üyelerimizin Borsaya kayıtlarını gerektiren ticari ve sınai kazanç dolayısıyla Gelir veya Kurumlar vergisi mükellefi olma şartı gerekmektedir.

5174 Sayılı Kanun ve Odalar Borsalar Organ Seçimleri Hakkındaki Yönetmeliğin 8.maddesi uyarınca, üyelerimizin herhangi bir yanlışlığa sebebiyet verilmemesi ve mağdur olmaması için vergi mükellefiyetlerine ilişkin Borsamız kayıtlarında gelir ve veya kurumlar vergisi kayıtlarını Borsamız Hizmet Binası’nda 31.Ağustos.2017 Perşembe mesai bitimine kadar kontrol etmeleri gerekmektedir.

Üyelerimizin üyelik durumuna itirazları için yukarıda anılan başvuru süresi bitimine kadar (31.Ağustos.2017) vergi dairelerinden alacakları vergi kayıtlarını içeren belge ekli dilekçe ile Borsamız Genel Sekreterliğine başvurmaları gerekmektedir.

Üyelerimizin 31.Ağustos.2017 tarihine kadar Borsamız Genel Sekreterliğine başvurmadıkları takdirde Borsamız kayıtlarının doğruluğunu kabul etmiş sayılırlar.

Üyelerimize önemle duyurulur.

 

Bandırma Ticaret Borsası

Bu haber 1736 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit